Az emberi szervezet egészségére egyik legnagyobb hatással az elfogyasztott élelmiszerek vannak. Ez azt jelenti, hogy amennyiben ételeink alapját egészséges élelmiszerek adják, akkor már csak az elkészítés módjára kell egy kicsit odafigyelnünk.
A legfontosabb élelmiszerek, melyek fogyasztására oda kell figyelni a következők: zöldségek, gyümölcsök, diófélék, olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonák, zsírszegény húsféleségek, feldolgozott élelmiszerek, cukros üdítők, telítetlen zsírsavakban gazdag ételek, omega-3 zsírsava tartalmazó élelmiszerek, só.
A zöldségfélék sajátossága, hogy kalóriaszegénye, viszont rengeteg vitamint, ásványi anyagot és rostot tartalmaznak. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy eltelítenek, de mégsem hizlalnak. A gyümölcsök hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, így tökéletes megoldást jelentenek diéta alatti nassolásra.
A húsok közül részesítsük előnyben a zsírszegény húsokat, ilyen pl. a csirke és a pulyka is. Minél zsírosabb egy hús, annál egészségtelenebb.
A gabonák elhagyása szinte lehetetlen, így törekedni kell arra, hogy minél egészségesebb gabonákat fogyasszunk. Ez az egészség teljes kiőrlésű gabonákat jelent. A teljes kiőrlésű liszt tartalmazza a gabona teljes ásvány- és tápanyagtartalmát, élettani szempontból fogyasztása éppen ezért fontos.
Nem szabad elfeledkezni a megfelelő mennyiségű víz fogyasztásáról sem. Általában napi 1,5-2 liter folyadékot ajánlott fogyasztani, ami lehetőség szerint szénsavmentes ásványvíz legyen. Ha erre nincs lehetőség, akkor jó megoldás lehet még a cukormentes, mesterséges anyagokat nem tartalmazó italok fogyasztása is.